krimo-legal-logoo
Masumiyet Projesi

MASUMİYET PROJESİ

Masumiyet Projesi (Innocence Project), işlemediği bir suçun cezasını çekenlerin adli bilimler yöntemleri ile masumiyetlerinin ispatlanmasını amaçlayan bir organizasyondur. Kâr amacı olmayan bu organizasyon 1992 yılında Amerika Birleşik devletlerinde iki savcı tarafından başlatılmıştır. Proje, hukukçular ve adli tıp uzmanlarından oluşan bir ekibin yönlendirmesiyle sürmekte, avukatlar, hukuk ve iletişim öğrencileri, resmi ve özel kurumlar ile birlikte gerçekleştirilmektedir. 

Bu proje, bir hukuk ve gazetecilik okulları örgütü olan Innocence Network'ün ve hüküm giymiş suçluların masumiyetlerini kanıtlamalarına yardımcı olmak için işbirliği yapan kamu savunma ofislerinin kurucusudur. 

Yanlış mahkumiyetler, masum sanıkların cezaevine girmesine neden olan yaygın bir olaydır. En yaygın olanı, sanıkların bir suçu izleyenler tarafından yanlış bir şekilde tanımlandığı sahte görgü tanıklıklarıdır. Masumiyet Projesi nedeniyle meydana gelen temize çıkarma işlemlerinin % 69'unu yanlış tanıklıklar oluşturuyor ve bu durum görgü tanıklarının ifadelerinin güvenilmez olduğunu kanıtlıyor. 

Kasım 2019 itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde daha önce ağır suçlardan hüküm giymiş 367 kişi, 21'i ölüm cezasına çarptırılan 1989 yılından bu yana DNA testi ile temize çıkarılmıştır. 

Ülkemizde ise, İstanbul Üniversitesi Adi Tıp Enstitüsü’nde Prof. Dr. Sevil Atasoy ve ekibi tarafından 2000’li yıllarda bu çalışmalar başlatılmıştır. 

avukat özgür eraslan
Haksız yere mahkum olan insanlar bu proje ile bilimsel deliller ışığında özgürlüklerine kavuşmuşlardır.
Scroll to Top Call Now Button