krimo-legal-logoo
SES VE GÖRÜNTÜ ANALİZLERİ

SES VE GÖRÜNTÜ ANALİZLERİ

Ses, Görüntü ,Video Netleştirme ve Çözümleme incelemeleri, herhangi bir adli olayda delil olarak nitelendirilebilen fotoğraf makineleri, cep telefonları, güvenlik görüntü kayıt ve ses kayıt cihazları tarafından elde edilebilen fotoğraf, video ve ses dosyaları üzerinde bulunan ışık, hareket, çözünürlük, mesafe, yankı, derinlik vb. herhangi bir durumdan kaynaklı olabilecek bazı bozulmaları düzelterek ses ve görüntü iyileştirme, görüntüyü inceleyerek analiz yapma ve yapılan analizlerin sonuçlarının raporlandırılarak uzman görüşü veya bilirkişi raporu olarak sunulmasıdır. CCTV(Kapalı Devre Kamera Sistemi) sistemlerinde görüntüyü kayıt altına alan DVR cihazları ve farklı bir formata sahip olarak gelen görüntülerin izlenebilir bir hale getirilmesi adli olaylarda önemli arz etmektedir.
ses ve görüntü analizleri

Gizli bir şekilde alınan ses, fotoğraf veya video kayıtları, hukuka uygun elde edildikleri takdirde özel hukuk davalarında ve ceza yargılamalarında delil değerine sahiptir. Sistematik ve planlı bir şekilde delil üretmek amacıyla gizlice/habersizce kaydedilen, bu nedenle hukuka aykırı bir şekilde elde edildiği kabul edilen ses, görüntü veya video kayıtları bir vakıanın ispatı için hukuk veya ceza mahkemelerinde delil olarak kullanılamaz.

Hukuka aykırı elde edilen gizli görüntü ve video kayıtları ceza ve özel hukuk yargılamalarında delil olarak kullanılamaz. Ancak, belli durumlarda yaşanmış bir olayın tarafı olan kişilerin yaptığı kayıtlar hukuka uygun delil olarak kabul edilip ispat amacıyla kullanılabilir.
Scroll to Top Call Now Button